PA1005.050NL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA1005.050NL
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Current Sense Transformers
Min Operating Temperature :
-40°C
Height - Seated (Max) :
0.217 (5.50mm)
Inductance :
500μH
Type :
Invasive
Peak Primary Current :
20A
Current Rating (Amps) :
20A
Series :
Width :
7.21mm
Radiation Hardening :
No
Frequency Range :
50kHz~1MHz
Ratings :
Physical Dimension :
L8.38XB7.21XH4.83 (mm)
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
0.75mOhm Primary 1.5Ohm Secondary
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead/Base Style :
Gull wing
Factory Lead Time :
11 Weeks
Frequency :
1MHz
Number of Pins :
6
Additional Feature :
LENGTH AND BREADTH DIMENSION INCLUDES TERMINAL ALSO
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
20A
Packaging :
Tray
Turns Ratio - Primary:Secondary :
1:50
Weight :
0.014oz 0.4g
Max Operating Temperature :
130°C
Termination Style :
Gull wing
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
8.38mm
ET (Volt-Time) :
ECCN Code :
EAR99
Current Ratio :
Size / Dimension :
0.284Lx0.330W 7.21mmx8.38mm
Package :
Tray
Datasheets
PA1005.050NL
Pulse Electronics PA1005.050NL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H