P6KE10A-T
Mfr.Part #
P6KE10A-T
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO15
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Termination :
Axial
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Rated DC :
10V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Leakage Current :
10μA
Diameter :
3.6mm
Breakdown Voltage :
9.5V
Published :
Working Voltage :
8.55V
Power Line Protection :
No
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
600W
Peak Pulse Power :
600W
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Reverse Leakage Current :
10μA
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
41A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Type :
Zener
Base Part Number :
P6KE10
Mounting Type :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Length :
7.6mm
Max Power Dissipation :
600W
Lead Free :
Exempt
Case Connection :
Isolated
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
1
Reverse Breakdown Voltage :
9.5V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.5V
Test Current :
1mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Surge Current :
100A
Pin Count :
2
Number of Pins :
2
Direction :
Unidirectional
Clamping Voltage :
14.5V
Number of Unidirectional Channels :
1
Terminal Form :
Wire
Reverse Standoff Voltage :
8.55V
Number of Terminations :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
41A