P6KE100HE3/54
Mfr.Part #
P6KE100HE3/54
Manufacturer
Vishay
Description
TVS DIODE 81VWM 144VC DO204AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Peak Pulse Current :
4.2A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
81V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Max Operating Temperature :
175°C
No
Series :
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Supply Voltage :
81V
Published :
Clamping Voltage :
144V
Base Part Number :
P6KE
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
600W
Peak Pulse Power :
600W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
144V
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min) :
90V
Breakdown Voltage :
90V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
4.2A
Number of Unidirectional Channels :
1
Max Surge Current :
100A
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
81V