P50LE-100P1-R1-DA
Mfr.Part #
P50LE-100P1-R1-DA
Description
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Feature :
Board Lock
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Type :
Center Strip Contact
Color :
Brown
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Termination :
Solder
Contact Finish - Post :
Gold
Current Rating (Amps) :
0.5A
Insulation Color :
Brown
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Positions :
100
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Published :
Current Rating :
500mA
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Mounting Type :
Through Hole
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Gender :
Male
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Stack Height :
11.8mm
Number of Positions Loaded :
All
Series :
Pak 50, P50LE
Housing Material :
Polyphenylene
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Plating :
Connector Type :
PLUG
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Pitch :
1.27mm
Datasheets
P50LE-100P1-R1-DA
3M P50LE-100P1-R1-DA
Pak 50, P50LE Series 2-Row Plug Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 100-Position Board to Cable/Wire 0.197 5.00mm Height