P50-050P1-SR1-EA
Mfr.Part #
P50-050P1-SR1-EA
Description
CONN HEADER R/A 50POS 1.27MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Lead Length :
3mm
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pitch :
1.27mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Current Rating (Amps) :
0.5A
Lead Pitch :
1.27mm
Housing Material :
Nylon
Series :
Pak 50, P50
Contact Gender :
FEMALE
Contact Type :
Center Strip Contact
Number of Positions :
50
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Current Rating :
2A
Termination :
Solder
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Color :
Black
Color :
Black
Style :
Board to Board or Cable
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Post :
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
PLUG
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Insulation Height :
0.276 7.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Datasheets
P50-050P1-SR1-EA
Pak 50, P50 Series 2-Row Plug Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled 50-Position Board to Board or Cable 0.276 7.00mm Height