P2TC0402D1502LNTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P2TC0402D1502LNTA
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
P2TC0402 2PPM/C 15K 0,01% N TA
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Package :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power Rating :
40 mW
RoHS :
Details
Failure Rate :
Product Type :
Thin Film Resistors
Product Status :
Active
Resistance :
15 kOhms
Packaging :
MouseReel
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
P2TC
Voltage Rating :
50 V
Technology :
Thin Film
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Termination Style :
SMD/SMT
Vishay
Tolerance :
±0.01%
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.63mm)
Width :
0.6 mm
Product :
Thin Film Resistors SMD
Brand :
Vishay
Height :
0.5 mm
Features :
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Supplier Device Package :
Length :
1 mm
Subcategory :
Resistors
Datasheets
P2TC0402D1502LNTA
Vishay / Sfernice P2TC0402D1502LNTA
P2TC Series, Thin Film, 15 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.01%, -55°C ~ 155°C