P2TC0402D1501LNTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P2TC0402D1501LNTA
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
P2TC0402 2PPM/C 1K5 0,01% N TA
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Vishay
Product Type :
Thin Film Resistors
Supplier Device Package :
0402
Height :
0.5 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.025" (0.63mm)
Composition :
Thin Film
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Subcategory :
Resistors
Voltage Rating :
50 V
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Product :
Thin Film Resistors SMD
Tolerance :
±0.01%
Power Rating :
40 mW
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Length :
1 mm
Package :
Cut Tape (CT)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Technology :
Thin Film
Packaging :
MouseReel
Number of Terminations :
2
Width :
0.6 mm
Brand :
Vishay
Features :
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Resistance :
1.5 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Failure Rate :
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Series :
P2TC
Ratings :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
P2TC0402D1501LNTA
Vishay / Sfernice P2TC0402D1501LNTA
P2TC Series, Thin Film, 1.5 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.01%, -55°C ~ 155°C