P295BJ222M440A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P295BJ222M440A
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
2.2NF AC 20V
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Operating Temp Range :
-40C to 115C
ECCN (US) :
EAR99
Height :
12.5 mm
Series :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
2200(pF)
Failure Rate :
Not Required
Packaging :
Bulk
Product Status :
Active
Width :
6.5 mm
Lead Diameter :
0.8 mm
Lead Spacing :
15 mm
Construction :
Radial
Terminal Pitch (mm) :
15
Product Type :
Safety Capacitors
Temp Coeff (Dielectric) :
Paper
Maximum Operating Temperature :
+ 115 C
Product Depth (mm) :
6.5(Max)
Termination Style :
Radial
Product Length (mm) :
18(Max)
Lead Length (mm) :
30
Maximum Operating Temperature (°C) :
115
Wire Form :
Straight
Suppression Class :
Y1
Lead Diameter (nom) :
0.8(mm)
Product Weight (g) :
2.3
Mounting :
Through Hole
Subcategory :
Capacitors
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Package :
Bulk
Package / Case :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product :
Safety Film Capacitors
Tolerance (+ or -) :
20%
Type :
EMI Suppression
Lead Spacing (nom) :
15(mm)
Rad Hardened :
No
Length :
18 mm
Mounting Style :
Through Hole
Capacitance Value :
0.0022uF
HTS :
Lead Diameter (mm) :
0.8
Tolerance :
20%
Dielectric :
Paper
Product Height (mm) :
12.5(Max)
Voltage :
1500VDC|440VAC|480VAC
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Size (mm) :
18 X 6.5 X 12.5
Datasheets
P295BJ222M440A
Introducing Film Capacitors KEMET P295BJ222M440A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Not Required, Type:EMI Suppression, Voltage:1500VDC|440VAC|480VAC, P295BJ222M440A pinout, P295BJ222M440A datasheet PDF, P295BJ222M440A amp .Beyond Film Capacitors KEMET P295BJ222M440A ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.