P295BE471M440A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P295BE471M440A
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
470PF AC 20V
Stock
500
In Stock :
500
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Lead Spacing (nom) :
15(mm)
Product Height (mm) :
12.5(Max)
Dielectric :
Paper
Product Status :
Active
Operating Temp Range :
-40C to 115C
Lead Spacing :
15 mm
Maximum Operating Temperature (°C) :
115
ECCN (US) :
EAR99
HTS :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Rad Hardened :
No
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
470(pF)
Termination Style :
Radial
Length :
18 mm
Voltage :
480VAC|1500VDC|440VAC
Terminal Pitch (mm) :
15
Construction :
Radial
Product Length (mm) :
18(Max)
Packaging :
Bulk
Tolerance (+ or -) :
20%
Lead Diameter :
0.8 mm
Temp Coeff (Dielectric) :
Paper
Lead Length (mm) :
30
Type :
EMI Suppression
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting :
Through Hole
Product Weight (g) :
1.8
Package :
Bulk
Mounting Style :
Through Hole
Product Type :
Safety Capacitors
Series :
Capacitance Value :
470pF
Lead Diameter (mm) :
0.8
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Size (mm) :
18 X 5.5 X 12.5
Tolerance :
20%
Product :
Safety Film Capacitors
Product Depth (mm) :
5.5(Max)
Package / Case :
Not Required
Failure Rate :
Width :
5.5 mm
Lead Diameter (nom) :
0.8(mm)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Height :
12.5 mm
Suppression Class :
Y1
Maximum Operating Temperature :
+ 115 C
Wire Form :
Straight
Datasheets
P295BE471M440A
Introducing Film Capacitors KEMET P295BE471M440A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:480VAC|1500VDC|440VAC, Type:EMI Suppression, Package / Case:Not Required, P295BE471M440A pinout, P295BE471M440A datasheet PDF, P295BE471M440A amp .Beyond Film Capacitors KEMET P295BE471M440A ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.