P272HL472M300CL50J
Mfr.Part #
P272HL472M300CL50J
Description
4.7NF AC 20V
Product Category :
Film Capacitors
Automotive :
No
Product Height (mm) :
10.5(Max)
PPAP :
No
Tolerance :
20%
Mounting Style :
Through Hole
Lead Length (mm) :
50.8
Package :
Bulk
Capacitance :
4700(pF)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
EU RoHS :
Compliant
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
13.5(Max)
Operating Temp Range :
-40C to 115C
Capacitance Value :
0.0047uF
Lead Diameter (mm) :
0.6
Terminal Pitch (mm) :
10.2
Size (mm) :
13.5 X 5.1 X 10.5
Voltage :
1000VDC|300VAC
Lead Diameter (nom) :
0.6(mm)
Product Depth (mm) :
5.1(Max)
Tolerance (+ or -) :
20%
Maximum Operating Temperature (°C) :
115
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Datasheets
P272HL472M300CL50J
Introducing Film Capacitors KEMET P272HL472M300CL50J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:1000VDC|300VAC, Type:EMI Suppression, P272HL472M300CL50J pinout, P272HL472M300CL50J datasheet PDF, P272HL472M300CL50J amp .Beyond Film Capacitors KEMET P272HL472M300CL50J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.