P272CP683M300A
Mfr.Part #
P272CP683M300A
Description
CAP FILM 0.068UF 20% 1KVDC RAD
Stock
356
In Stock :
356
Product Category :
Film Capacitors
Size Code :
9444
Capacitor Type :
PAPER CAPACITOR
Surface Mount :
No
Tolerance :
±20%
Ratings :
Y2
Lead Spacing :
0.799 20.30mm
Terminal Pitch :
20.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Paper, Metallized
ECCN Code :
EAR99
Applications :
EMI, RFI Suppression
Series :
PME271Y
Rated (AC) Voltage (URac) :
300V
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.068μF
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Voltage - Rated AC :
300V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Width :
11.3mm
Length :
24mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Factory Lead Time :
26 Weeks
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.945Lx0.445W 24.00mmx11.30mm
Terminal Shape :
Wire
Termination :
PC Pins
Datasheets
P272CP683M300A
KEMET P272CP683M300A
PME271Y 0.068μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 300V-AC Paper, Metallized
P272CP683M300A Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V.Electrical devices with 0.799 20.30mm lead spacing are used in this application.A 300V volt rated (AC) voltage is required to power systems.A temperature of -40°C~115°C is suitable for operation of the device.
P272CP683M300A Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 300V