P18-10LF-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P18-10LF-C
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #10
Stock
49
In Stock :
49
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Spade Connectors
Insulation :
Non-Insulated
Length :
18.796mm
HTS Code :
Tongue Inside Opening :
0.190 (4.83mm)
Feature :
Brazed Seam
Termination :
Crimp
Published :
2004
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Terminal Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
4 Weeks
Width - Outer Edges :
0.330 8.38mm
Series :
Pan-Term®
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Terminal Type :
Spring, Snap
Stud/Tab Size :
10 Stud
Wire Gauge :
18-22 AWG
Length - Overall :
0.740 18.80mm
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
Copper
Depth :
8.4mm