P18-10FN-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P18-10FN-C
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #10
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Spade Connectors
Mount :
Free Hanging
HTS Code :
Width :
7.87mm
Terminal Type :
Standard
Insulation :
Non-Insulated
Termination :
Crimp
Wire Gauge :
16-22 AWG
Contact Finish :
Tin
Stud/Tab Size :
10 Stud
Tongue Inside Opening :
0.200 (5.08mm)
Wire Gauge (Max) :
18 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Published :
Length - Overall :
0.710 18.03mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Diameter :
3.56mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Gender :
FEMALE
Length :
18.03mm
Series :
Pan-Term®
Wire Gauge (Min) :
22 AWG
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Depth :
7.87mm
Feature :
Brazed Seam
Color :
Red
Contact Material :
Copper
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width - Outer Edges :
0.310 7.87mm
ECCN Code :
EAR99
Diameter - Inside :
1.78 mm