P160R-393KS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P160R-393KS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 39UH 261MA 1.8 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Case/Size Code :
Current Rating :
261mA
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Series :
P160R
DC Resistance (DCR) :
1.8Ohm Max
Packaging :
Bulk
Shielding :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
100kHz
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.100 2.54mm
Depth :
3.18mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Material - Core :
Ferrite
Size / Dimension :
0.155Lx0.125W 3.94mmx3.18mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Factory Lead Time :
15 Weeks
Inductance :
39μH
Current - Saturation :
244mA
Height :
2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Nonstandard
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Max DC Current :
261mA
Datasheets
P160R-393KS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD