P160-104GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P160-104GS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 163MA 4.6OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Case/Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±2%
Series :
P160
Current Rating :
163mA
Max DC Current :
163mA
Height :
2.54mm
HTS Code :
Material - Core :
Ferrite
Construction :
Chip
Depth :
3.18mm
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Inductance :
100μH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
4.6Ohm Max
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Shielding :
No
Package / Case :
Nonstandard
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.155Lx0.125W 3.94mmx3.18mm
Height Seated (Max) :
0.100 2.54mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Test Frequency :
100kHz
Packaging :
Bulk
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Current - Saturation :
153mA
Datasheets
P160-104GS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD