P160R-224FS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P160R-224FS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 220UH 112MA 9.8OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Material - Core :
Ferrite
Packaging :
Bulk
Depth :
3.18mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Construction :
Chip
Current - Saturation :
103mA
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
9.8Ohm Max
Max DC Current :
112mA
Pbfree Code :
yes
Shielding :
No
Height Seated (Max) :
0.100 2.54mm
Package / Case :
Nonstandard
Case/Size Code :
Height :
2.54mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
100kHz
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance :
220μH
Size / Dimension :
0.155Lx0.125W 3.94mmx3.18mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
P160R
Number of Functions :
1
Current Rating :
112mA
Number of Terminations :
2
Datasheets
P160R-224FS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD