P160R-102KS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P160R-102KS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 1.48A 56 MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
1.48A
Depth :
3.18mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.155Lx0.125W 3.94mmx3.18mm
Current - Saturation :
1.526A
DC Resistance (DCR) :
56mOhm Max
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Package / Case :
Nonstandard
Shielding :
No
Radiation Hardening :
No
Case/Size Code :
Height :
2.54mm
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.100 2.54mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max DC Current :
1.48A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
100kHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
1μH
Series :
P160R
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Datasheets
P160R-102KS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD