P1500GALRP
- Mfr.Part #
- P1500GALRP
- Manufacturer
- Littelfuse
- Package / Case
- DO-204AC, DO-15, Axial
- Datasheet
- Download
- Description
- THYRISTOR 140V 45A DO204AC
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Number of Terminations :
- 2
- Peak Pulse Current :
- 45A
- Pin Count :
- 2
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn)
- Terminal Form :
- Wire
- Number of Elements :
- 1
- Min Operating Temperature :
- -40°C
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- JESD-30 Code :
- O-PALF-W2
- Max Operating Temperature :
- 85°C
- Current Rating :
- 2.2A
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Reach Compliance Code :
- Unknown
- Qualification Status :
- Not Qualified
- Mounting Type :
- Through Hole
- Additional Feature :
- UL RECOGNIZED
- Package / Case :
- DO-204AC, DO-15, Axial
- Voltage - On State :
- 5V
- Voltage - Off State :
- 140V
- Configuration :
- Single
- Factory Lead Time :
- 21 Weeks
- Capacitance :
- 40pF
- Case Connection :
- Isolated
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 260
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 30
- Published :
- 2006
- Series :
- SIDACtor®
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Surface Mount :
- No
- Voltage - Breakover :
- 180V
- JESD-609 Code :
- e3
- Hold Current :
- 150mA