P1500EALRP2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P1500EALRP2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) (Formed Leads)
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR 140V 150A TO226-2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Series :
SIDACtor®
Capacitance :
40pF
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Trigger Device Type :
SILICON SURGE PROTECTOR
Number of Terminations :
2
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
Voltage - On State :
4V
Published :
Voltage - Rated DC :
140V
Max Operating Temperature :
85°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Off State :
140V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
BOTTOM
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
3
Current Rating :
2.2A
Surface Mount :
No
Voltage - Breakover :
180V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Pins :
2
Peak Pulse Current :
150A
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Hold Current :
150mA
Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45A