P1173.132NLT
Mfr.Part #
P1173.132NLT
Description
FIXED IND 1.3UH 14A 3 MOHM SMD
Width :
12.24 mm
Radiation Hardening :
No
Current Rating (Amps) :
14 A
Current - Saturation (Isat) :
15A
DC Current :
14A
Application :
Power
JESD-609 Code :
e3
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Height :
8.001mm
Termination :
Standard
Pulse
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Details
Saturation Current :
15 A
Inductance :
1.3μH
Series :
P1173NL
Current - Saturation :
15A
Construction :
Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Size / Dimension :
0.482Lx0.482W 12.24mmx12.24mm
Depth :
12.24mm
Length :
12.24 mm
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
- 40 C
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
Tolerance :
±30%
Current Rating :
14A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max DC Current :
14A
Test Frequency :
100kHz
Features :
Self Resonant Frequency :
40 MHz
Brand :
Operating Temperature :
-40°C~130°C
DC Resistance (DCR) :
3mOhm Max
Datasheets
P1173.132NLT
Pulse Electronics P1173.132NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD