P1170.103NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P1170.103NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 4.4A 25 MOHM SMD
Stock
800
In Stock :
800
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Number of Terminations :
2
Height :
5.9944mm
Termination Style :
SMD/SMT
Current Rating :
4.4A
Shielding :
yes
JESD-609 Code :
e3
Width :
12.24 mm
Self Resonant Frequency :
24 MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current - Saturation (Isat) :
4.6A
DC Current :
4.4A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
9 Weeks
Case/Size Code :
4848
Saturation Current :
4.6 A
Packing Method :
TR
Material - Core :
Inductance :
10μH
Tolerance :
±20%
Product Type :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
4.4 A
Mount :
Surface Mount
Core Material :
Ferrite
Mounting Style :
PCB Mount
Length :
12.24 mm
DC Resistance (DCR) :
25mOhm Max
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Application :
Power
Supplier Device Package :
Type :
Wirewound
RMS Current (Irms) :
4.4 A
Frequency - Self Resonant :
24MHz
Core Type :
Drum
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Length :
12.24
Package / Case :
Nonstandard
Brand :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Size / Dimension :
0.482Lx0.482W 12.24mmx12.24mm
Pulse
Series :
P1170NL
Depth :
12.24mm
Inductance Tolerance :
20
Test Frequency :
100kHz
Product :
Power Inductors
RoHS :
Details
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Standard
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
Product Width :
12.24 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max DC Current :
4.4A
Q @ Freq :
HTS Code :
Military Standard :
Not
Product Category :
Power Inductors - SMD
Current - Saturation :
4.6A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Datasheets
P1170.103NLT
Pulse Electronics P1170.103NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD