P1172.103NLT
Mfr.Part #
P1172.103NLT
Description
FIXED IND 10UH 5.2A 21.8MOHM SMD
Material - Core :
Diameter :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temp Range :
-40C to 130C
TR
Rad Hardened :
No
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Width :
12.2 mm
Product Status :
Active
Product Length :
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Product Width :
12.24 mm
Inductance :
10μH
Max DC Current :
5.2A
Inductance Frequency - Test :
100kHz
PCB Mount
Impedance :
Not Required(ohm)
Product Height (mm) :
8(mm)
JESD-609 Code :
e2
Failure Rate :
Not Required
Pulse
Current Rating (Amps) :
5.2 A
Series :
P1172NL
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Tolerance :
±20%
Current Rating :
5.2A
DC Current :
5.2A
Mount :
Surface Mount
Tolerance (+ or -) :
20%
Ratings :
Technology :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
21.8mOhm Max
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu) - hot dipped
Product Depth (mm) :
Resistance :
21.8MOhm
Radiation Hardening :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Saturation Current :
5.5 A
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Product :
Power Inductors
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.482Lx0.482W 12.24mmx12.24mm
DC Resistance :
0.0218(ohm)
- 40 C
Product Length (mm) :
Depth :
12.24mm
Inductance Tolerance :
Number of Terminals :
Length :
12.2 mm
Test Frequency :
100kHz
Current - Saturation :
5.5A
Height :
8mm
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Factory Lead Time :
9 Weeks
Current - Saturation (Isat) :
5.5A
Pbfree Code :
yes
Brand :
RMS Current (Irms) :
5.2 A
Self Resonant Frequency :
20(MHz)
Datasheets
P1172.103NLT
Pulse Electronics P1172.103NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD