P1168.223NLT
Mfr.Part #
P1168.223NLT
Description
FIXED IND 22UH 2.6A 67 MOHM SMD
Current - Saturation :
2.7A
RoHS :
Details
Depth :
12.24mm
Length :
12.24 mm
Max DC Current :
2.6A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Inductance Tolerance :
20
Height :
4.5mm
Brand :
Width :
12.24 mm
Operating Temperature :
-40°C~130°C
DC Current :
2.6A
Inductance :
22μH
Factory Lead Time :
11 Weeks
Drum
Core Material :
AMORPHOUS MAGNETIC
Self Resonant Frequency :
13 MHz
Current Rating (Amps) :
2.6 A
Series :
P1168NL
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Size / Dimension :
0.482Lx0.482W 12.24mmx12.24mm
Saturation Current :
2.7 A
Test Frequency :
100kHz
1 (Unlimited)
Pulse
Current :
1.2A
Frequency - Self Resonant :
13MHz
Height Seated (Max) :
0.177 4.50mm
DC Resistance (DCR) :
67mOhm Max
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Current Rating :
2.6A
Tape and Reel (TR)
Product Width :
12.24 mm
Current - Saturation (Isat) :
2.7A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Length :
Number of Terminations :
2
RMS Current (Irms) :
2.6 A
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
0.177 (4.50mm)
Datasheets
P1168.223NLT
Pulse Electronics P1168.223NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD