P0762.104NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P0762.104NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 600MA 840MOHM SM
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
600mA
Technology :
Wirewound
Ratings :
Length :
12.95 mm
Current Rating (Amps) :
600 mA
Tolerance (+ or -) :
20%
Mount :
Surface Mount
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Product Height (mm) :
3(mm)
Number of Functions :
1
Material - Core :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Length (mm) :
12.95(mm)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Impedance :
Not Required(ohm)
Features :
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Case/Size Code :
Series :
P0762NL
Product Category :
Power Inductors - SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Operating Temp Range :
-40C to 130C
DC Resistance :
0.84(ohm)
Product Type :
Fixed Inductors
Product :
Power Inductors
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Brand :
Size / Dimension :
0.510Lx0.370W 12.95mmx9.40mm
Shielding :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Core Type :
Drum
Pulse
Test Frequency :
100kHz
Width :
9.4 mm
Type :
Wirewound
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
RoHS :
Details
JESD-609 Code :
e3
DC Current :
600mA
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package / Case :
Nonstandard
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Special Feature :
INDUCTANCE MEASURED WITH PEAK DC CURRENT
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Max DC Current :
700mA
Number of Terminals :
2
DC Resistance (DCR) :
840mOhm Max
Depth :
9.4mm
Mounting Style :
PCB Mount
Self Resonant Frequency :
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
Inductance :
100μH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Saturation Current :
700 mA
Tolerance :
±20%
Diameter :
Q @ Freq :
Failure Rate :
Not Required
Packing Method :
TR
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Rad Hardened :
Product Status :
Active
Product Depth (mm) :
Number of Terminations :
2
Current - Saturation (Isat) :
700mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Application :
Automotive
Height :
2.9972mm
Termination Style :
SMD/SMT
Resistance :
840mOhm
Military Standard :
Not
Datasheets
P0762.104NLT
Pulse Electronics P0762.104NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD