OSTHA245150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
OSTHA245150
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
TERM BLK 24P SIDE ENT 2.54MM PCB
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Wire to Board
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Pins :
24
Mount :
Through Hole
Wire Gauge (Min) :
20 AWG
Packaging :
Bulk
Plating :
Steel
Number of Levels :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
Screwless
Positions Per Level :
24
Color :
Green
Voltage :
150V
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Max Operating Temperature :
105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material - Plating :
Brass
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Min Operating Temperature :
-30°C
Feature :
Lever Actuated
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Contact Plating :
Brass
Pitch :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Current :
2A
Wire Gauge (Max) :
26 AWG
Number of Positions Per Level :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
OSTHA
Wire Gauge :
20-26 AWG
Datasheets
OSTHA245150
Introducing Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTHA245150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:24, Voltage:150V, Operating Temperature:-30°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, OSTHA245150 pinout, OSTHA245150 datasheet PDF, OSTHA245150 amp .Beyond Wire to Board On-Shore Technology, Inc. OSTHA245150 ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.100 2.54mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 20-26 AWG OSTHA
OSTHA245150 Overview
This device has a Through Hole mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the OSTHA Series.There are 24 pins on the device.If the temperature is below 105°C, it's best to use it.-30°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Lever Actuated feature.There is a mounting hole at Through Hole.Devices operate at -30°C~105°C operating temperatures.
OSTHA245150 Features
OSTHA series
OSTHA245150 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
OSTHA245150 Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100