ON62G5E-R58
Mfr.Part #
ON62G5E-R58
Description
RES 6.2 OHM 5% 2W AXIAL
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
HTS Code :
Factory Lead Time :
25 Weeks
Lead Diameter :
0.81 mm
Max Power Dissipation :
2W
Number of Terminations :
2
Construction :
Cylindrical
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Resistance :
6.2Ohm
ECCN Code :
EAR99
Series :
Little Rebel® ON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
500V
Operating Temperature (Max) :
155°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Composition :
Carbon Film
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated Temperature :
70°C
Datasheets
ON62G5E-R58
FIXED RESISTOR, 6.2Ohm, Carbon Film,