NVTFS4C10NTAG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NVTFS4C10NTAG
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-PowerWDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 15.3A/47A 8WDFN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
7.4m Ω @ 30A, 10V
Pin Count :
8
FET Type :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Element Configuration :
Single
Terminal Form :
Flat
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
5
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15.3A Ta 47A Tc
Lead Free :
Lead Free
Fall Time (Typ) :
4 ns
Turn On Delay Time :
6 ns
Halogen Free :
Halogen Free
Drain-source On Resistance-Max :
0.0074Ohm
Turn-Off Delay Time :
18 ns
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.2V @ 250µA
Power Dissipation-Max :
3W Ta 28W Tc
Pbfree Code :
yes
Avalanche Energy Rating (Eas) :
26 mJ
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Package / Case :
8-PowerWDFN
Drain to Source Breakdown Voltage :
30V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Continuous Drain Current (ID) :
47A
JESD-30 Code :
S-PDSO-F5
Number of Pins :
8
ECCN Code :
EAR99
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
15.3A
Rise Time :
25ns
Surface Mount :
yes
Case Connection :
DRAIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
19.3nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
993pF @ 15V
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
196A
Vgs (Max) :
±20V
Terminal Position :
Dual
Published :
Reference Standard :
AEC-Q101
Datasheets
NVTFS4C10NTAG
onsemi NVTFS4C10NTAG
N-Channel Tape & Reel (TR) 7.4m Ω @ 30A, 10V ±20V 993pF @ 15V 19.3nC @ 10V 8-PowerWDFN
NVTFS4C10NTAG Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 26 mJ.CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 993pF @ 15V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.This device has 30V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals 30V.There is no drain current on this device since the maximum continuous current it can conduct is 15.3A.As a result of its turn-off delay time, which is 18 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.There is a peak drain current of 196A, its maximum pulsed drain current.Input capacitance charge delays drain current conduction until the time it takes to charge input capacitance reaches 6 ns.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 20VV.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (4.5V 10V).
NVTFS4C10NTAG Features
the avalanche energy rating (Eas) is 26 mJ
a continuous drain current (ID) of 47A
a drain-to-source breakdown voltage of 30V voltage
the turn-off delay time is 18 ns
based on its rated peak drain current 196A.