NVB110N65S3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NVB110N65S3F
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
SINGLE N-CHANNEL POWER MOSFET SU
Stock
640
In Stock :
640
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs (Max) :
±30V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
110m Ω @ 15A, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pbfree Code :
yes
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A Tc
Series :
FRFET®, SuperFET® III
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
FET Type :
N-Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 3mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation-Max :
240W Tc