NTSB30U100CT-1G
Mfr.Part #
NTSB30U100CT-1G
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V I2PAK
Stock
184
In Stock :
184
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reverse Current :
675μA
Pin Count :
3
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Surface Mount :
No
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Number of Terminations :
3
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
675μA @ 100V
Forward Current :
30A
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
2 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
HTS Code :
Forward Voltage :
800mV
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
160A
Application :
EFFICIENCY
Number of Pins :
Package / Case :
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Max Surge Current :
160A
Max Reverse Leakage Current :
675μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
800mV @ 15A
Terminal Position :
Single
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Number of Elements :
2
Published :
2013
Average Rectified Current :
15A
Packaging :
Tube
Peak Non-Repetitive Surge Current :
160A
Element Configuration :
Common Cathode
Datasheets
NTSB30U100CT-1G
onsemi NTSB30U100CT-1G
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 15A 100V-DC 2-Element TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA Through Hole
NTSB30U100CT-1G Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 800mV to operate the device.Maintaining a surge current under 160A and not letting it exceed it is the key to preventing it.In this case, the forward voltage has to be set at 30A to operate the device.A reverse voltage peak of 675μA is applied to devices like this one.A semiconductor device's maximum reverse leakage current is 675μA, which is the current created by its reverse bias.
NTSB30U100CT-1G Features
800mV forward voltage