NTSB20100CTG
Mfr.Part #
NTSB20100CTG
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Stock
697
In Stock :
697
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Factory Lead Time :
2 Weeks
Package / Case :
Average Rectified Current :
10A
Contact Plating :
Tin
Peak Reverse Current :
17µA
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
150A
Weight :
2.240009g
1
Height :
4.82mm
Number of Elements :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Forward Voltage :
650mV
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Element Configuration :
Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
830mV @ 10A
Reverse Voltage (DC) :
100V
Terminal Position :
Single
Terminal Form :
Gull wing
Peak Non-Repetitive Surge Current :
150A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Forward Current :
20A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Termination :
SMD/SMT
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Width :
10.28mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
17μA @ 70V
Pin Count :
3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Published :
2013
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Length :
15.75mm
Datasheets
NTSB20100CTG
onsemi NTSB20100CTG
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 10A 100V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
NTSB20100CTG Overview
The device operates when the forward voltage is set to 650mV.The device operates when the forward voltage is set to 20A.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 17μA.
NTSB20100CTG Features
650mV forward voltage