NTS12100MFST3G
Mfr.Part #
NTS12100MFST3G
Package / Case
8-PowerTDFN, 5 Leads
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 12A 5DFN
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
730mV @ 12A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ROHS3 Compliant
Reverse Current-Max :
95μA
Package / Case :
8-PowerTDFN, 5 Leads
Average Rectified Current :
12A
Terminal Form :
Flat
Operating Temperature (Max) :
150°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mount :
Surface Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Configuration :
EAR99
Non-rep Pk Forward Current-Max :
200A
Number of Terminations :
5
Factory Lead Time :
15 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
1
Case Connection :
CATHODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
55µA @ 100V
Datasheets
NTS12100MFST3G
onsemi NTS12100MFST3G
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 730mV @ 12A -55°C~150°C 55μA @ 100V 5-Termination Tape & Reel (TR) 8-PowerTDFN, 5 Leads Surface Mount
NTS12100MFST3G Overview
Devices like this have an average rectified current of 12A volts.When the maximum reverse current is permrectifierted, rectifier reaches 95μA.
NTS12100MFST3G Features
an average rectified current of 12A volts