NTS12100EMFST3G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTS12100EMFST3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 12A 5DFN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Schottky
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Case Connection :
CATHODE
Published :
Terminal Form :
Flat
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Current-Max :
55μA
Application :
EFFICIENCY
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
55µA @ 100V
Lead Free :
Lead Free
Configuration :
Single
Non-rep Pk Forward Current-Max :
200A
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
730mV @ 12A
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
5
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mount :
Surface Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Package / Case :
8-PowerTDFN, 5 Leads
Number of Phases :
1
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Operating Temperature (Max) :
175°C
Mounting Type :
Surface Mount
Average Rectified Current :
12A
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
NTS12100EMFST3G
onsemi NTS12100EMFST3G
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 730mV @ 12A -55°C~150°C 55μA @ 100V 5-Termination Tape & Reel (TR) 8-PowerTDFN, 5 Leads Surface Mount
NTS12100EMFST3G Overview
For this device, the average rectified current is 12A volts.Whenever the reverse current is allowed to reach its maximum, 55μA is reached.
NTS12100EMFST3G Features
an average rectified current of 12A volts