NTMT150N65S3HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTMT150N65S3HF
Manufacturer
onsemi
Package / Case
4-PowerTSFN
Datasheet
Download
Description
POWER MOSFET, N-CHANNEL, SUPERFE
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Channels :
1 Channel
Qualification :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
43 nC @ 10 V
Pin Count :
4
Power Dissipation (Max) :
192W (Tc)
Series :
SuperFET? III, FRFET?
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
150mOhm @ 12A, 10V
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Transistor Polarity :
N-Channel
Package / Case :
4-PowerTSFN
Continuous Drain Current Id :
24
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1985 pF @ 400 V
Mounting Style :
SMD/SMT
FET Feature :
Supplier Device Package :
4-PQFN (8x8)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
24A (Tc)
Channel Mode :
Enhancement
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Number of Elements per Chip :
1
Power Dissipation :
192
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 540μA
FET Type :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Package Type :
PQFN4 8 x 8
Channel Type :
N
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Vgs (Max) :
±30V
Package :
Digi-Reel?
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
NTMT150N65S3HF
onsemi NTMT150N65S3HF
N-Channel 150mOhm @ 12A, 10V ±30V 1985 pF @ 400 V 43 nC @ 10 V 650 V 4-PowerTSFN
NTMT150N65S3HF Overview
A device's maximal input capacitance is 1985 pF @ 400 V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This transistor requires a 650 V drain to source voltage (Vdss).
NTMT150N65S3HF Features
a 650 V drain to source voltage (Vdss)