NTHS1206N02N6801JP
Mfr.Part #
NTHS1206N02N6801JP
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
THERM NTC 6.8KOHM 3477K 1206
Resistance :
6.8kOhm
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
10 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
B25/85 :
3486K
Tolerance :
5%
B Value Tolerance :
±3%
Resistance Tolerance :
±5%
Termination :
SMD/SMT
Resistance in Ω @ 25°C :
6.8k
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
2
Power Rating :
280mW
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Vishay / Dale NTHS1206N02N6801JP
NTHS Series Tolerance:5% 6.8k Surface Mount -40°C~125°C 3486K B Value Tolerance:±3% Bulk
NTHS1206N02N6801JP Overview
NTC thermistors comes in the package of a Bulk. As a convenience, the package 1206 (3216 Metric) includes it. Typically, NTC thermistors have a resistance tolerance of ±5%. When setting NTC thermistors to -40°C~125°C, it will ensure reliable performance. The maximum operating temperature of NTC thermistors is 125°C. It is recommended that NTC thermistors be used at a temperature of -40°C in order to ensure reliability. In order to make the NTC thermistors function properly, the 2 pins must be connected.
NTHS1206N02N6801JP Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NTHS Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
6.8kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance