NTHS1206N02N1002JF
Mfr.Part #
NTHS1206N02N1002JF
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
THERMISTOR NTC 10KOHM 3477K 1206
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance Tolerance :
±5%
B Value Tolerance :
±3%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Resistance :
10kOhm
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance in Ω @ 25°C :
10k
Tolerance :
5%
Vishay / Dale NTHS1206N02N1002JF
NTHS Series Tolerance:5% 10k Surface Mount -40°C~125°C 3486K B Value Tolerance:±3% Bulk
NTHS1206N02N1002JF Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Bulk. In order to make it as convenient as possible, it is included in the package 1206 (3216 Metric). NTC thermistors are required to have a resistance tolerance of ±5% in order to function. Ensure reliable performance by setting the temperature of NTC thermistors to -40°C~125°C. NTC thermistors operate reliably at a maximum operating temperature of 125°C. A NTC thermistor can operate at a temperature of -40°C for reliability. It is necessary to connect the 2 pins to the NTC thermistors for them to function properly.
NTHS1206N02N1002JF Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NTHS Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance