NTHS1206N01N4702JF
Mfr.Part #
NTHS1206N01N4702JF
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
THERMISTOR NTC 47KOHM 3964K 1206
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
B25/75 :
3964K
Resistance in Ω @ 25°C :
47k
B Value Tolerance :
±3%
Resistance Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
B25/85 :
3974K
Resistance :
47kOhm
Vishay / Dale NTHS1206N01N4702JF
NTHS Series 47k Surface Mount -40°C~125°C 3974K B Value Tolerance:±3% Bulk
NTHS1206N01N4702JF Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Bulk package. In order to make things easier, it is included in the package 1206 (3216 Metric). A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±5% in order to operate. For reliable performance, NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected.
NTHS1206N01N4702JF Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NTHS Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
47kOhm Resistance