NTHS1012N02N2001KP
Mfr.Part #
NTHS1012N02N2001KP
Package / Case
1012 (2532 Metric)
Description
THERMISTOR NTC 2KOHM 3477K 1012
3486K
Resistance :
2kOhm
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
10%
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
B25/75 :
3477K
Resistance in Ω @ 25°C :
2k
Package / Case :
1012 (2532 Metric)
Resistance Tolerance :
±10%
Number of Pins :
B Value Tolerance :
±3%
Vishay / Dale NTHS1012N02N2001KP
NTHS Series Tolerance:10% 2k Surface Mount -40°C~125°C 3486K B Value Tolerance:±3% Bulk
NTHS1012N02N2001KP Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Bulk package. In order to make things easier, it is included in the package 1012 (2532 Metric). A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±10% in order to operate. For reliable performance, NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 1012 pins connected.
NTHS1012N02N2001KP Features
1012 Pins
Package/Case: Bulk
NTHS Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
2kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance