NTHS1012N02N2001KF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTHS1012N02N2001KF
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1012 (2532 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 2KOHM 3477K 1012
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
NTHS
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance in Ω @ 25°C :
2k
Resistance Tolerance :
±10%
Published :
B25/75 :
3477K
Package / Case :
1012 (2532 Metric)
B Value Tolerance :
±3%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-40°C~125°C
B25/85 :
3486K
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vishay / Dale NTHS1012N02N2001KF
NTHS Series 2k Surface Mount -40°C~125°C 3486K B Value Tolerance:±3% Bulk
NTHS1012N02N2001KF Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Bulk. In order to make it as convenient as possible, it is included in the package 1012 (2532 Metric). NTC thermistors are required to have a resistance tolerance of ±10% in order to function. Ensure reliable performance by setting the temperature of NTC thermistors to -40°C~125°C. It is necessary to connect the 2 pins to the NTC thermistors for them to function properly.
NTHS1012N02N2001KF Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NTHS Series
Operating Temperature: -40°C~125°C