NTHS0603N03N2001JR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTHS0603N03N2001JR
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 2KOHM 3181K 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Published :
Resistance in Ω @ 25°C :
2k
Number of Pins :
2
Series :
NTHS
Operating Temperature :
-40°C~125°C
B25/75 :
3181K
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance Tolerance :
±5%
B Value Tolerance :
±3%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
B25/85 :
3185K
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Vishay / Dale NTHS0603N03N2001JR
NTHS Series 2k Surface Mount -40°C~125°C 3185K B Value Tolerance:±3% Tape & Reel (TR)
NTHS0603N03N2001JR Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Tape & Reel (TR). In order to make it as convenient as possible, it is included in the package 0603 (1608 Metric). NTC thermistors are required to have a resistance tolerance of ±5% in order to function. Ensure reliable performance by setting the temperature of NTC thermistors to -40°C~125°C. It is necessary to connect the 2 pins to the NTC thermistors for them to function properly.
NTHS0603N03N2001JR Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NTHS Series
Operating Temperature: -40°C~125°C