NTHS0603N02N1002JF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTHS0603N02N1002JF
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 10KOHM 3477K 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
B Value Tolerance :
±3%
Resistance :
10kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Resistance in Ω @ 25°C :
10k
Series :
NTHS
Number of Pins :
2
B25/85 :
3486K
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
B25/75 :
3477K
Vishay / Dale NTHS0603N02N1002JF
NTHS Series 10k Surface Mount -40°C~125°C 3486K B Value Tolerance:±3% Bulk
NTHS0603N02N1002JF Overview
There is a package of a Bulk in which NTC thermistors can be found. We have included it in the 0603 (1608 Metric) package for your convenience. As a result, NTC thermistors must have a resistance tolerance of ±5% in order to function correctly. NTC thermistors should be set to -40°C~125°C temperature in order to provide reliable performance. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly.
NTHS0603N02N1002JF Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NTHS Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance