NTCLE100E3221JT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTCLE100E3221JT1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Bead
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 220OHM 3560K BEAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Accuracy :
1.5 %
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Bead
Lead Length :
0.55 14.00mm
Resistance in Ω @ 25°C :
220
Power - Max :
500mW
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
B Value Tolerance :
±1.5%
B25/85 :
3560K
Resistance Tolerance :
±5%
Tolerance :
5%
Number of Pins :
2
Datasheets
NTCLE100E3221JT1
Vishay NTCLE100E3221JT1
Tolerance:5% 220 Through Hole -40°C~125°C 3560K B Value Tolerance:±1.5% Tape & Reel (TR)
NTCLE100E3221JT1 Overview
There is a package of a Tape & Reel (TR) in which NTC thermistors can be found. We have included it in the Bead package for your convenience. As a result, NTC thermistors must have a resistance tolerance of ±5% in order to function correctly. NTC thermistors should be set to -40°C~125°C temperature in order to provide reliable performance. A maximum operating temperature of 125°C ensures that NTC thermistors can operate reliably. In order to keep their reliability up, NTC thermistors can operate at -40°C. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly. In the NTC thermometers, 500mW is the maximum power setting.
NTCLE100E3221JT1 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Operating Temperature: -40°C~125°C
Mounting Type: Through Hole
5% Tolerance