NTCG164BF473FT1SX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTCG164BF473FT1SX
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
NTC,47K,1%,0603,AEC-Q200,150
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Current Rating :
140 uA
Resistance :
47 kOhms
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Power - Max :
100 mW
Tolerance :
1 %
B Value Tolerance :
±3%
TDK
Resistance Tolerance :
±1%
Brand :
TDK
Series :
Automotive, AEC-Q200, NTCG
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Product Type :
NTC Thermistors
Subcategory :
Thermistors
Packaging :
MouseReel
Length :
1.6 mm
B25/100 :
4137K
Product Status :
Active
B0/50 :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Resistance in Ohms @ 25°C :
47k
Height :
0.8 mm
Type :
NTC
Package :
Digi-Reel?
Mounting Type :
Surface Mount
B25/85 :
4114K
Length - Lead Wire :
Width :
0.8 mm
Diameter :
Power Rating :
125 mW
Product Category :
NTC Thermistors
Qualification :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
NTCG164BF473FT1SX
TDK Corporation NTCG164BF473FT1SX
NTCG164BF473FT1SX Overview
It is common to find NTC thermistors packaged in the form of a MouseReel. In order to make it more convenient, it has been included in the package 0603 (1608 Metric). NTC thermistors require a resistance tolerance of ±1% for them to function. Ensure that the temperature of NTC thermistors is set to -40°C ~ 150°C in order to ensure reliable performance. A NTC thermistor can set a maximum power of 100 mW. Fuse elements can withstand currents as low as 140 uA without suffering much damage.
NTCG164BF473FT1SX Features
Package/Case: MouseReel
Automotive, AEC-Q200, NTCG Series
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C
47 kOhms Resistance
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 140 uA
1 % Tolerance