NTCG163EH400HT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTCG163EH400HT1
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 40OHM 3244K 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
ECCN Code :
EAR99
Thermistor Application :
TEMPERATURE SENSING
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
B25/100 :
3497K
Power - Max :
100mW
Construction :
Chip
Resistance in Ω @ 25°C :
40
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Thermal Sensitivity Index :
3250 K
Number of Terminations :
2
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR
B25/50 :
Resistance Tolerance :
±3%
JESD-609 Code :
e3
Series :
NTCG
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
230mW
Tolerance :
3%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
NTCG163EH400HT1
TDK Corporation NTCG163EH400HT1
NTCG Series NTC THERMISTOR Tolerance:3% 40 Surface Mount -40°C~125°C 3250K Tape & Reel (TR)
NTCG163EH400HT1 Overview
NTC thermistors are packaged as a Tape & Reel (TR). The 0603 (1608 Metric) package contains it for your convenience. In order for NTC thermistors to operate, the resistance tolerance must be ±3%. When using NTC thermistors, the temperature should be set to -40°C~125°C to ensure reliable operation. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. As a result, the NTC thermistors set a maximum power of 100mW. Temperature sensors are capable of dissipating a maximum of 230mW of power.
NTCG163EH400HT1 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NTCG Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
Mounting Type: Surface Mount
3% Tolerance