NTCG104QH105HT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NTCG104QH105HT1
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 1MOHM 4661K 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Resistance Tolerance :
±3%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance in Ω @ 25°C :
1m
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Power - Max :
100mW
Published :
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
3%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
B25/50 :
4661K
Construction :
Chip
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
35mW
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thermistor Application :
TEMPERATURE SENSING
Series :
NTCG
B25/85 :
4750K
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount
Thermal Sensitivity Index :
Packing Method :
TR
Datasheets
NTCG104QH105HT1
TDK Corporation NTCG104QH105HT1
NTCG Series NTC THERMISTOR Tolerance:3% 1M Surface Mount -40°C~125°C 4750K Tape & Reel (TR)
NTCG104QH105HT1 Overview
NTC thermistors comes in the package of a Tape & Reel (TR). For convenience, it is included in the 0402 (1005 Metric) package. The resistance tolerance for NTC thermistors is ±3% to make it work. To ensure reliable performance, the temperature of NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. These NTC thermistors have a total of 2 terminations. The maximum power set by the NTC thermistors is 100mW. NTC thermistors can operate at a maximum power dissipation of 35mW.
NTCG104QH105HT1 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NTCG Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
Mounting Type: Surface Mount
3% Tolerance