NSR02100HT1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSR02100HT1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 200MA SOD323
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
2A
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
4pF
Reverse Voltage :
100V
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Forward Current :
200mA
Diode Type :
Schottky
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150nA @ 100V
Height :
1.1mm
Current - Average Rectified (Io) :
200mA DC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F :
4pF @ 1V 1MHz
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 200mA
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Peak Reverse Current :
150nA
Datasheets
NSR02100HT1G
onsemi NSR02100HT1G
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 950mV @ 200mA -55°C~150°C 150nA @ 100V Tape & Reel (TR) SC-76, SOD-323 Surface Mount
NSR02100HT1G Overview
An appropriate reverse voltage is 100V.200mA is the maximum value of forward current.In some cases, the device could display a value of 4pF depending on the capacitance.Using the data chart, the peak reverse is 150nA in the datasheets.
NSR02100HT1G Features
the peak reverse is 150nA
NSR02100HT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor
NSR02100HT1G applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB