NSP15AJB-6R8
Mfr.Part #
NSP15AJB-6R8
Description
RES 6.8 OHM 5% 15W AXIAL
Resistance :
6.8Ohm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
15W
Lead Diameter :
0.8 mm
Working Voltage :
500V
Size / Dimension :
0.492 Squarex2.362L 12.50mmx60.00mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
15W
Tolerance :
±5%
Datasheets
NSP15AJB-6R8
FIXED RESISTOR, 6.8Ohm, 15W, Wirewound,