NSP15AJB-68R
Mfr.Part #
NSP15AJB-68R
Description
RES 68 OHM 5% 15W AXIAL
Power (Watts) :
15W
Rated Power Dissipation (P) :
15W
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
68Ohm
Size / Dimension :
0.492 Squarex2.362L 12.50mmx60.00mm
Lead Diameter :
0.8 mm
Working Voltage :
500V
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Datasheets
NSP15AJB-68R
FIXED RESISTOR, 68Ohm, 15W, Wirewound,