NSP15AJB-56R
Mfr.Part #
NSP15AJB-56R
Description
RES 56 OHM 5% 15W AXIAL
Size / Dimension :
0.492 Squarex2.362L 12.50mmx60.00mm
Resistance :
56Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
15W
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Working Voltage :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
15W
Datasheets
NSP15AJB-56R
FIXED RESISTOR, 56Ohm, 15W, Wirewound,