NSP15AJB-1R2
Mfr.Part #
NSP15AJB-1R2
Description
RES 1.2 OHM 5% 15W AXIAL
Working Voltage :
500V
Rated Power Dissipation (P) :
15W
Size / Dimension :
0.492 Squarex2.362L 12.50mmx60.00mm
Lead Diameter :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
15W
Tolerance :
±5%
Resistance :
1.2Ohm
Datasheets
NSP15AJB-1R2
FIXED RESISTOR, 1.2Ohm, 15W, Wirewound,