NSM6227FTR402
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSM6227FTR402
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
6227 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.402 OHM 1% 3W 6227
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
SM
Operating Temperature :
-55°C~275°C
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
6227 J-Lead
Resistance :
402mOhm
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Working Voltage :
100V
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
3W
Composition :
Wirewound
Height Seated (Max) :
0.265 6.73mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PLASTIC, 13 INCH
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.625Lx0.275W 15.88mmx6.99mm
Datasheets
NSM6227FTR402
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SM Series, Wirewound, 402mOhm, 3W, ±1%, -55°C~275°C